Cukrovka (diabetes mellitus, alebo skrátene ako diabetes) je porucha metabolizmu, charakterizovaná hyperglykémiou – zvýšenou koncentráciou cukru (glukózy) v krvi a nedostatkom inzulínu (diabetes 1.) resp. jeho nesprávnym využívaním tela (diabetes 2. typu).
Glukóza vzniká počas metabolizmu (trávenia) uhľohydrátov alebo tzv. sacharidov. Sacharidy sú pre žijúce a zdravé organizmy z hľadiska produkcie energie najjednoduchšie mobilizovateľné.
Existujú dva druhy sacharidov: jednoduché a komplexné. Jednoduché sacharidy, akými sú: glukóza (kryštálový cukor, hroznový cukor), fruktóza (ovocné cukry), laktóza (mliečne výrobky) sa po požití vstrebávajú veľmi rýchlo čím spôsobujú aj náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Komplexné sacharidy, akými sú: škrob (zemiaky, ryža, chlieb) alebo celulóza (zelenina, strukoviny, obilniny) pozostávajú z viacerých jednoduchých molekúl glukózy viazaných na seba. Ich vstrebávanie je preto pomalšie a nespôsobujú náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Sacharidy spotrebované s dennou stravou sa v gastrointestinálnom trakte (žalúdku a v črevách) podrobujú tráveniu, počas ktorého sa rozdelia na molekuly glukózy. Cez steny čriev sa absorbujú do krvného obehu čím spôsobujú (podľa druhu – náhle alebo pomalé) zvýšenie hladiny cukru v krvi. Zníženie hladiny nastáva až po absorbovaní glukózy do buniek, kde sa spália, pri čom vzniká energia potrebná pre život organizmu. Glukóza sa do buniek vstrebáva za prítomnosti inzulínu. Inzulín je istý druh hormónu produkovaný pankreasom, ktorý sa podieľa aj na metabolizmu bielkovín a regulácii tukov. Ak pankreas neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu glukóza sa nedostáva do buniek a tým sa nahromadí v krvnom obehu, čo môže byť následkom vysokej hladiny cukru v krvi.
Ďalším dôvodom vysokej koncentrácie cukru v krvi môže byť neprimeraná strava resp. obezita. Ľuďom s nadváhou sa zvyšuje počet tukových buniek čím sa nahromadí tuk a tým aj počet receptorov na bunkovej stene. Množstvo vyprodukovaného inzulínu sa tak stáva nedostatočný.
Diabetes 1. a 2. typu
U diabetu 1. typu (inzulín dependentný diabetes mellitus – IDDM) je jedným druhom tzv. autoimunitných ochorení. Podstatou tohto typu ochorenia je, že organizmus „zaútočí“ a zničí bunky produkujúce inzulín v pankrease. Diabetes 1. typu väčšinou začína v detstve, ale môže sa objaviť aj u dospelých.
Vo vývoj diabetu typu 2 (alebo non inzulín dependentný diabetes – NIDDM) zohráva úlohu hneď niekoľko faktorov. Príčinou tohto typu cukrovky je to, že inzulín produkovaný telom nedokáže dostatočne znížiť hladinu cukru v krvi, čím nastáva tzv. inzulínová rezistencia. Keďže organizmus dokáže do určitej doby kompenzovať inzulínovú rezistenciu väčšina ľudí o vzniku tohto typu diabetu ani nevie. Najčastejšie sa táto choroba týka ľudí nad 45 rokov a pacientov s obezitou.
Stravovanie diabetikov
Okrem dennej kontroly hladiny cukru je základom každej liečby cukrovky správna diéta. Diabetici musia venovať zvýšenú pozornosť nie len množstvu a časovému rozdeleniu prijímanej stravy, ale aj jej samotnej skladby. Mali by byť dodržiavané zásady zdravého a vyváženého stravovania, čo v podstate znamená, že energetický výdaj by sa mal rovnať energetickému obsahu stravy.
Diabetická strava resp. diéta uprednostňuje množstvo bielkovín, vláknín, celozrnného pečiva a zeleniny. Obsah celkovej stravy by mali mať rozdelený na približne 55 až 60% sacharidov, 30% tukov a 10% bielkovín. Zásadou je príjem komplexných sacharidov, po ktorých hladina cukru v krvi nestúpa rýchlo, resp. ktoré majú nízky glykemický index.